-2
$\begingroup$

If Banana costs 45 cents and If Apple costs 30 cents and If Pineapple costs 60 cents

How much would a Mango cost. Give an explantion

$\endgroup$

closed as off-topic by Rupert Morrish, Glorfindel, JMP, El-Guest, Dan Russell Mar 13 at 0:09

This question appears to be off-topic. The users who voted to close gave this specific reason:

If this question can be reworded to fit the rules in the help center, please edit the question.

  • 4
    $\begingroup$ It appears that SteveV's answer below is likely the intended answer, but as JonMark Perry has demonstrated below, several different answers are possible. On Puzzling.SE, we require puzzles to have one verifiably correct answer. If several different potential answers all fit the problem as stated, then it is considered "too broad" and is not a good fit for this site. $\endgroup$ – GentlePurpleRain Mar 12 at 17:08
  • $\begingroup$ why the negative votes, is it because I put it in wrong tag? $\endgroup$ – Up-In-Air Mar 12 at 17:28
  • 4
    $\begingroup$ I think @GentlePurpleRain's explanation is why you'd be seeing downvotes. $\endgroup$ – Rubio Mar 12 at 17:39
8
$\begingroup$

It would cost

30 cents

Because the cost appears to be

15 cents per vowel in their name. Since Mango has 2 vowels, 30 cents total.

$\endgroup$
  • $\begingroup$ Aw, man. You beat me to it by 12 seconds. $\endgroup$ – plasticinsect Mar 12 at 16:31
  • $\begingroup$ This is a correct answer $\endgroup$ – Up-In-Air Mar 12 at 17:26
3
$\begingroup$

45 cent. Each run of a consonant counts 15 cent.

$\endgroup$
  • $\begingroup$ This rule leads to an incorrect Apple price. $\endgroup$ – SteveV Mar 12 at 17:12
  • 3
    $\begingroup$ @SteveV; no it doesn't - the pp counts as one run of a consonant, hence only gets 15cents. $\endgroup$ – JMP Mar 12 at 17:13

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.